Seven SAC Student-Athletes Named to Google Cloud Academic All-America At-Large Men's Teams

Seven SAC Student-Athletes Named to Google Cloud Academic All-America At-Large Men's Teams

AUSTIN, Texas – Seven student-athletes representing four different South Atlantic Conference institutions were named to the 2018-19 Google Cloud Academic All-America® teams last week.

Wingate led the way with three honorees, while Carson-Newman had two student-athletes named to the teams and Anderson and Lincoln Memorial had one honoree each.

The Google Cloud Academic All-America® program is being financially supported by the NCAA Division II national governance structure to assist CoSIDA with handling the awards fulfillment aspects for the 2018-19 Division II Academic All-America® teams program. 

The at-large program for the Google Cloud Academic All-America® program includes the sports of fencing, golf, gymnastics, ice hockey, lacrosse, rifle, skiing, swimming and diving, tennis, water polo for both men and women; bowling, crew and field hockey for women; and volleyball and wrestling for men.

 

2018-19 Academic All-America® Men's At-Large Team - Division II

 

 

FIRST TEAM

 

 

 

 

 

Sport

Name

School

Yr.

GPA

Major

Lacrosse

Charlie Bertrand (2)

Merrimack College

Jr.

3.92

Mechanical Engineering

Lacrosse

Zach Bodeau (2)

Rockhurst University

Jr.

4.00

Criminal Justice

Volleyball

Evan Cory

Lincoln Memorial University

Jr.

3.98

Accounting & Finance

Swimming

Paden Duke (3)

Carson-Newman University

Jr.

4.00

Biology

Wrestling

Kolton Eischens

St. Cloud State University

Jr.

3.87

Technology Management

Tennis

Tiago Fernandes (2)

Southern New Hampshire University

Gr.

3.96/4.00

Business Administration / MBA

Golf

Anthony Marcinelli (1)

Carson-Newman University

Sr.

4.00

Business

Swimming

Niklas Martin (3)

Wingate University

Sr.

3.97

Marketing

Wrestling

Josh Portillo

University of Nebraska at Kearney

Jr.

3.97

Health & P.E. K-12 / Interscholastic Coaching

Volleyball

Michael Simmons

Lewis University

Gr.

3.95/3.95

Business Administration

Swimming

Payton Staman

University of Indianapolis

Jr.

3.91

Mechanical Engineering

Golf

Cody Troutman

University of Central Oklahoma

Sr.

4.00

Business

Wrestling

Brett Velasquez (1, #)

St. Cloud State University

Sr.

3.91

Biomedical Sciences

Swimming

Giacomo Viazzo (1)

Wingate University

Jr.

3.95

Chemistry / Mathematics

Swimming

Justin Winnett (1)

Lindenwood University

Sr.

4.00

Biological Sciences

 

 

 

 

 

 

SECOND TEAM

 

 

 

 

 

Sport

Name

School

Yr.

GPA

Major

Wrestling

Brandon Ball

Fort Hays State University

Jr.

3.77

Technology Studies

Golf

Nicholas Barney

Le Moyne College

Jr.

3.99

Physics

Tennis

Timo Christen

University of Alabama in Huntsville

Jr.

4.00

Chemistry

Tennis

Sam Clarke

University of Illinois Springfield

Sr.

3.91

Business Administration

Golf

Brad Currier (2)

Lindenwood University

Sr.

4.00

Exercise Science / Chemistry

Golf

Joshua Hickling

Embry-Riddle University (Fla.)

Sr.

4.00

Business Administration

Tennis

Nils Hoffacker (1)

University of Indianapolis

Gr.

3.96/4.00

Business Administration & Management / MBA

Swimming

Ryan Katulski

Wayne State University

Jr.

3.85

Accounting

Lacrosse

Brendan McDougal (3)

Adelphi University

Sr.

3.74

Physics

Lacrosse

Conrad Rhein

Lynn University

Gr.

3.97/4.00

MBA Entrepreneurial Management

Swimming

Harry Sale

Florida Tech

Sr.

3.96

Chemical Engineering

Lacrosse

Lucas Shafer

Maryville University

Gr.

3.75/3.75

MBA

Lacrosse

Kyle Souza (2)

Dominican College

Sr.

3.98

Criminal Justice

Volleyball

Nick Stevenson

Lindenwood University

Sr.

4.00

Biological Sciences

Swimming

Johnathan Stewart (2)

Oklahoma Baptist University

Sr.

4.00

Business Management 

 

 

 

 

 

 

THIRD TEAM

 

 

 

 

 

Sport

Name

School

Yr.

GPA

Major

Wrestling

Brody Conner

University of Indianapolis

Sr.

3.94

Finance

Tennis

Blake Crawford

Newman University

So.

4.00

Accounting

Wrestling

Jared Donahue

Wheeling Jesuit University

Jr.

3.90

Biology

Tennis

Alex Fedorov

Merrimack College

Jr.

3.97

Accounting / Finance

Swimming

Markus Furst

Wingate University

Jr.

3.95

Exercise Science

Wrestling

Tyler Kreith

Maryville University

So.

3.94

Financial Services

Wrestling

Matt Malcom

University of Nebraska at Kearney

So.

3.76

Elementary Education K-6

Golf

Colt Martin

Anderson University

So.

4.00

Business / Accounting

Wrestling

Tyler Mies (3)

Newman University

Sr.

3.86

Occupational Therapy Assistant

Tennis

Robin Möller

Georgia College

Sr.

3.94

Exercise Science

Tennis

Martin Moser

University of Mount Olive

Sr.

3.94

Business Analytics

Swimming

Dylan North

West Chester University

Jr.

3.91

Political Science

Wrestling

Noah Ottum

Colorado School of Mines

Jr.

3.96

Engineering Physics

Wrestling

Brandon Supernaw

Western Colorado University

Sr.

3.48

Chemistry / Secondary Education

Lacrosse

Logan Sweeney

Florida Tech

Sr.

3.91

Chemical Engineering

 

Google Cloud Academic All-America® Team Member of the Year: Charlie Bertrand, Merrimack College

 

(1) – CoSIDA Academic All-America® Division II first team selection in 2018

(2) – CoSIDA Academic All-America® Division II second team selection in 2018

(3) – CoSIDA Academic All-America® Division II third team selection in 2018

(#) – CoSIDA Academic All-America® Division II second team selection in 2017